Vymazlená kšiltovka ObleCzech

Zdeňka Palátová | 09. 05. 2018
Kšiltovka barevná srdíčka úvodní.jpg
 
Spojit výhody kloboučku (prodyšnost, skladnost) a kšiltovky (regulace obvodu) jsem měla v hlavě dlouho.
 
Dobrý střih je základ a tak jsem opět oslovila profíka v oboru - mou skvělou kamarádku Lenku Velebovou. Obdivuji její "technický mozek", představivost, tvůrčí talent a především schopnost starat se o tři malé děti a po nocích pracovat. Můžete mrknout na její web, kde si tvořivé mamky přijdou na své www.shape-patterns.cz.
 
Lenka měla základní střih kšiltovky hotový rychle. Já se zatím věnovala výběru látek, které jsem vyprala a vyžehlila. Tímto vysrážením se předejde změně velikosti po dalším vyprání.
 
Následovalo kolečko se zkoušením vzorků. Trošku nás potrápil kšilt, než Lenka přišla na jeho správný tvar. Neopren je totiž jiná "metráž". Kšilt musí být vyseknutý a všitý tak, aby po nasazení čepky pěkně držel a nepadal do očí. 
 
V průběhu ledna 2018 byly střihy hotové. S kolegyní Zuzkou jsme se pustily do stříhání látek. Jedna čepice se skládá z 5 dílů plátna, 2 dílů vlizelínu a dalších 5 komponent - kšiltu, gumičky, brzdičky, cedulky vnitřní (se složením) a cedulky vnější (ObleCzech). 
  
Překreslení střihu na látku a stříhání jedné kšiltovky zabere přibližně 30 min. Stejně tak dlouhé je její ušití. Výroba jednoho kousku trvá přibližně 60 minut. Jak říká Lenka, je to "vyšívání na jednom místě."
 
Milá švadlenka Jarka nastříhané kšiltovky pečlivě a profesionálně ušila.
 
Z kšiltovek máme velkou radost a moc nás těší kladné reakce zákazníků. Je to poctivě odvedená řemeslná práce. Vše stříháme ručně (nikoli strojově) a vybíráme kvalitní látky s atestem. Po uvedení kšiltovek na e-shopu a velkém zájmu zákazníků čepky stále došíváme. Připravujeme střih i na větší hlavičky, nové barvy a vzory.
 
Zdeňka a Zuza z ObleCzechu
 
Zajímavosti:
  • celkem jsme ušili 6 vzorků kšiltovek a vyzkoušeli 3 tvary kšiltu, než jsme vše vyladili 
  • na jednu kšiltovku je třeba nastříhat 7 dílů látky z plátna a vlizelínu (na podžehlení spodního lemu)
  • výroba jedné kšiltovky trvá zhruba hodinu
  • na výrobě se podílí 5 osob (Zdeňka a Zuza z ObleCzechu, návrhářka Lenka, švadlenka Jarka a Michal, který vysekává kšilty)