Co je to softshell

Zdeňka Palátová | 17. 11. 2016
Blog - co je to softshell.jpg

 

Co je to softshell?
V doslovném překladu "měkká skořápka".

Softshell je souhrnné označení pro skupinu syntetických materiálů, které se používají především pro výrobu outdoorového oblečení. Softshell je funkční materiál, tedy takový, který v sobě spojuje více funkcí - nízkou váhu, pružnost, prodyšnost a v případě membrány i nepromokavost a větru odolnost. Tím nahrazuje například kombinaci fleecové bundy a lehké větrovky.

 

Proč a kdy je MEMBRÁNA důležitá?
Právě MEMBRÁNA dodává softshell oblečení vlastnosti jako nepromokavost a větruodolnost. Levné softshell oblečení z diskontních řetězců často membránu nemá a pak snadno promokne a profoukne. 
Softshell oblečení s membránou tvoří 3 vrstvy nalaminované na sebe: svrchní vrstvu z polyesteru a elastanu, prostřední vrstva MEMBRÁNA a spodní vrstvu z různých látek podle požadovaného zateplení (microfleece, lehká pletenina atd.). V naší nabídce najdete softshell oblečení české značky Fantom, které membránu samozřejmě má.

 

Jaké jsou ideální hodnoty MEMBRÁNY a jak se měří?
Vždy je třeba posoudit, k jakému účelu budete sofsthell oblečení využívat. V našich klimatických podmínkách stačí pro běžnou turistiku (do školy a školky) hodnoty vodního sloupce 5 000 mm a prodyšnosti 5 000 g/m2/24hod. Jinými slovy, vyšší parametry u nás nemůžete náležitě docenit. Neohrožují náš žádné extrémní podmínky, vysoké srážky, ani vlhkost.

Více k jednotlivým parametrům:

NEPROMOKAVOST
Schopnost materiálu odolávat tlaku vody. Udává se v milimetrech. Čím je číslo vyšší, tím je materiál odolnější vůči vodě. Parametr se měří v laboratořích pomocí válce, který je přiložen k povrchu testované tkaniny. Postupně se do něj přilévá voda do doby, kdy látkou proniknou první 3 kapky. V tom okamžiku je změřen vodní sloupec.

Pro ilustraci, sezení v mokré trávě se rovná vodnímu sloupci 5 000 mm, klečení na kolenou v mokré trávě se rovná 12 000 mm, tlak popruhů batohu 15 000 mm a pád suchého lyžaře v plné rychlosti do mokrého sněhu je roven 30 000 mm. 

PRODYŠNOST
Obecně platí, že čím vyšší odolnost vůči vodě a větru, tím se snižuje prodyšnost. Prodyšnost se udává v g/m2/24 hod, tzn. kolik vlhkosti v gramech propustí jeden čtvereční metr látky za den. Zde platí, že čím je hodnota vyšší, tím materiál lépe dýchá. Prodyšnost materiálu je důležitá pro odvádění tělesné vlhkosti zejména při aktivních sportovních činnostech.

 

Údržba softshellu
Pro zachování funkčních vlastností perte softshell oblečení na 30°C, nebělte, nesušte v bubnové sušičce, nežehlete, nečistěte chemicky a hlavně nepoužívejte aviváž, neboť MEMBRÁNA by ztratila své vlastnosti (aviváž by ji doslova "zalepila")

 

Přejít do nabídky softshell oblečení ZDE.